Towarzystwo Izerskie » » Szklarska Majówka 2012


Szklarska Majówka 2012

12 maja 2012 w kategorii Relacje

szklarska_majowka2012-60Zamieszczamy poniżej tekst Marleny Stach-Lewandowskiej o festynie, którego współorganizatorem było Towarzystwo Izerskie. Podobnie było w ub. roku i, miejmy nadzieję, że tak samo będzie w następnym roku.

Warto zaznaczyć, że festyny te były wyjątkowo pozytywnie postrzegane przez mieszkańców Szklarskiej Poręby. Większość imprez odbywających się na terenie miasta jest skierowana głównie do wczasowiczów i turystów. Wiadomo – biznes. Szklarska Poręba jako miasto turystyczne musi kierować się względami biznesowymi. Nareszcie jednak, w ub. roku dzięki zaangażowaniu tych samych co w tym roku organizatorów, urządzono festyn, którego adresatami byli głównie mieszkańcy. Goście byli mile widziani, również mogli skorzystać z zabaw i konkursów. Najważniejsi byli mieszkańcy, zwłaszcza hutnicy, ich rodziny, potomkowie pamiętający pracę rodziców w hucie „Julia”. Niejedna łza się zakręciła w oku. Nie zawsze były to łzy wzruszenia. Bywały łzy wściekłości – festyny odbywały się za ogrodzeniem zrujnowanej i do cna zniszczonej niegdysiejszej dumy i chluby miasta, czyli właśnie huty „Julia”. Porastające trawą ruiny są dowodem jakie fatalne skutki mogą mieć głupie decyzje prywatyzacyjne zestawione z łajdacką polityką szemranych „biznesmenów” rozdrapujących majątek jak wojenne łupy, ale to już jest temat na odrębną opowieść.

Redakcja

„Wspomnienie jest rajem,
z którego nic nas nie może wypędzić”

Jean Paul

Festyn hutniczy – kolejna próba ocalenia wspomnień…

W dniu 12 maja 2012 roku o godz.14:00 na terenie Samorządowego Przedszkola Nr 2 przy ulicy Osiedle Huty 1 w Szklarskiej Porębie odbył się festyn „Szklarska Majówka w Szklarskiej Porębie. Próba ocalenia wspomnień – festyn hutnictwa szkła”.

Festyn przygotowany w formule partnerskiej przez Towarzystwo Izerskie wraz z partnerami – Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Przedszkolem Samorządowym Nr 2 w Szklarskiej Porębie dofinansowany był ze środków z pożytku publicznego.

Mimo niesprzyjającej pogody, frekwencja hutników dopisała, a organizatorzy festynu zadbali by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wybierać można było między pokazami dmuchania szkła w mobilnym piecu hutniczym, prezentacją filmu „Puchałowie” uświetnioną komentarzem bohaterki filmu, niezwykle utalentowanej projektantki szkła p. Reginy Włodarczyk Puchała czy prelekcją kierownika Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów p. Bożeną Danielską pt. „Krótka historia produkcji szkła w Karkonoszach”. Największe emocje wzbudziła, podobnie jak przed rokiem, wystawą zdjęć udostępnionych z prywatnych zbiorów mieszkańców, która w tym roku powiększyła się o kolejne 22 zdjęcia.

Swoje stoisko miała także Leśna Huta, na którym prezentowane były wyroby i narzędzia hutnicze. Na najmłodszych czekał dmuchany zamek, mini-korty, stoisko malowania twarzy oraz mnóstwo słodkości. W szałasie przy przedszkolu można było usmażyć zapewnione przez organizatorów kiełbaski, napić się kawy lub herbaty. Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej udostępnił organizatorom na czas festynu prace powstałe w czasie projektu „Fabryka szklarzy”. Dorośli zmagali się w konkursie dmuchania szkła rozegranym w dwóch kategoriach mężczyzn i kobiet. Zwycięzcy (Paulina Piotrowska, Małgorzata Myszak, Ewa Lutko, Mirosław Hochół, Ryszard Majer, Radosław Faryniarz) otrzymali atrakcyjne nagrody: książki i wyroby hutnicze. Swoją wiedzą można było podzielić się w konkursie znajomości historii Huty. Tu bezkonkurencyjne były Marzena Czarnecka, Natalia Tarka i Natalia Graf.

Dodatkową atrakcją ekologiczną były stoiska Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej będące elementem realizowanego przez Centrum projektu „Jedne góry jedne lasy”. Dzieci w rozstawionych namiotach mogły zapoznać się z fauną i florą naszego regionu oraz wziąć udział w konkursie ekologicznym.

Pomysł festynu spotkał się z ogromnym poparciem miejscowych władz które udzieliły organizatorom wszelkiej potrzebnej pomocy. Obecność Burmistrza i Sekretarza Szklarskiej Poręby, Radnego Rad Powiatu z naszego miasta, wielu członków Rady Miasta, Proboszcza z miejscowej Parafii, Kierowników i Dyrektorów lokalnych podmiotów pokazała jak wielu osobom zależy na integracji i aktywizacji lokalnych społeczności, nawet tych najmniejszych. Wśród gości nie zabrakło także długoletniego dyrektora Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Szklarskiej Porębie.

Festyn jako jedna z form organizowania społeczności lokalnych podejmowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uwieczniony został na filmie, którego wykonanie zleciło Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Ideą filmu jest pokazanie dobrych praktyk organizowania społeczności lokalnych sześciu wybranych (sic!) miejscowości w kraju.

Podkreślić należy, iż festyn powstał w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności Osiedla Huty, która podczas tworzenia w roku 2010 przez pracowników MOPS-u „Mapy potrzeb i zasobów Osiedla Huty” podkreślała potrzebę ocalenia tradycji hutniczych oraz wzmocnienia tożsamości lokalnej wśród młodszych pokoleń.

Nieoceniony wkład w organizacje festynu ma grupa lokalnych liderów społeczności Osiedla Huty która od miesięcy aktywnie uczestniczy w spotkaniach z pracownikami MOPS-u poświęconych działaniom wynikających ze wspomnianej Mapy. Najbardziej aktywni z nich: Ewelina i Kamil Borkowscy, Izabela Broś, Tomasz Gondek oraz Roman Klimek na festynie zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.

Do zobaczenia za rok!

Marlena Stach-Lewandowska
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

 



Komentowanie wyłączone.