Towarzystwo Izerskie » » Kolejarskie symbole rocznicowe


Kolejarskie symbole rocznicowe

1 czerwca 2012 w kategorii Klub Kolei Izerskiej

Pomysł obelisku upamiętniającego 110 rocznicę kolei izerskiej powstał w Towarzystwie Izerskim. W głowie samego Prezesa oraz kolegów z partnerstwa lokalnego Jakuszyce.net. Od razu była mowa o okazałym głazie, najlepiej kwarcowym, ewentualnie granitowym. Kamień musiał być stąd. Turysta wysiadający z pociągu w Jakuszycach powinien od razu wiedzieć po co głaz stoi.

Zaprzyjaźniony z Towarzystwem Izerskim rzeźbiarz, Grzegorz Pawłowski ze Szklarskiej Poręby, wykonał tablicę w tradycyjnej technice metaloplastyki. Lokomotywka również miała być wykonana z metalu, ale przeważyła koncepcja techniki szklarskiej, nawiązującej do tradycji mikroregionu.

Grzegorz Pawłowski  urodził się w 1981 r. w Nowym Kościele. Dolnośląski artysta rzeźbiarz – metaloplastyk, performer i aktor teatrów ulicznych, na stałe mieszka w Szklarskiej Porębie. Tworzy w pracowni artystycznej znajdującej się w kompleksie Starej Chaty Walońskiej.

Paulina Piotrowska, studentka z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, przebywająca akurat na plenerze szklarskim na Orlu, zrobiła pierwsze szkice. Po modyfikacjach grafika Waldka Koczewskiego z Towarzystwa Izerskiego, lokomotywka przybrała formę ostateczną. W galerii można obejrzeć historię powstawiania symboli oraz ich autorów.

Paulina Piotrowska w 2009 r. skończyła jubilerstwo w Ogólnokształcącej Szkolę Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2009 roku jest studentką na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta tamże, na kierunku wzornictwo-projektowanie szkła.

W galerii fotografii (autorzy: Marzena Czarnecka, Adrian Budzik, Waldemar Koczewski, Juliusz Olszewski) prezentujemy symbole upamiętniające 110 lat kolei izerskiej, od momentu powstania po ich życie wśród turystów i mieszkańców Gór Izerskich.



Komentowanie wyłączone.