Towarzystwo Izerskie » » Na starym rowerze…


Na starym rowerze…

2 sierpnia 2015 w kategorii Relacje
Rowerowy Rajd Retro - Anenské slavnosti 2015

Rowerowy Rajd Retro – Anenské slavnosti 2015

Od 10 lat w lipcową sobotę, blisko imienin Anny, grupa osobliwych cyklistów wyrusza w trudną drogę z osady Orle do Jizerki. To Rowerowy Rajd Retro. Można rzec, że to letnia edycja narciarskiego Biegu Retro. Tyle, że dłuższa (17,8 km), na międzypaństwowej trasie, z przystankami w czeskich gospodach.

Przez mostek na J/Izerze, którego 10 lat istnienia świętowaliśmy tydzień wcześniej (zbieżność jubileuszów mostka i Rowerowego Rajdu Retro nie jest przypadkowa) z Orla do Jizerki jest zaledwie 3,7 km. Lecz nie w tym rzecz, by dotrzeć do celu jak najprędzej. Liczy się szyk, styl, klasa i dryg z jakim trasę przez Mýtiny, Údolí Naděje Kořenov, Horní Polubný i Na Kobyle się pokonuje.
A trasa to nie łatwa. Zwłaszcza, iż środkiem lokomocji są zabytkowe rowery, pozbawione udogodnień w rodzaju przerzutek, tarczowych hamulców, amortyzatorów i odpornych na kamienie opon. Niejednokrotnie ważące niewiele mniej od rowerzysty, o niezbyt korzystnym przełożeniu między zębatkami.
Przejechać więc całą trasę to wyczyn nie lada. Tym bardziej, że na trasie czyha wiele pokus. Są to czeskie knajpki serwujące rozmaite napoje chłodzące… 😉 Przystawanie w nich to nie tylko konieczność by tę trudną trasę pokonać. Także obowiązek wobec gospodarzy. Wszak mogliby się poczuć dotknięci, gdyby przejeżdżając uczestnicy retro-rajdu nie skorzystali z ich gościny.

Trasa Rowerowego Rajdu Retro (źródło: Mapy.cz)

Trasa Rowerowego Rajdu Retro (źródło: Mapy.cz)

Po kilku godzinach trudnej jazdy (a czasem marszu z rowerem u nogi) triumfalny wjazd do Jizerki, przy akompaniamencie dzwonków, jest nagrodą za trud i poświęcenie. Pozdrawiani serdecznie przez mieszkańców tej uroczej górskiej osady i gości przybyłych na Anenské slavnosti, cykliści zajeżdżają na plac festynu i honorową rundą witają się ze zgromadzonymi.
Po odpoczynku i posiłku, następuje uhonorowanie (wzorem zimowego Biegu Retro) najpiękniej wystrojonych cyklistyki i cyklisty. A potem to już zabawa na całego, czasem do późnego wieczora…

Kiedy 10 lat temu dwaj Towarzysze Izerscy – Robert Jagiełło i Stanisław Kornafel – po raz pierwszy wybrali się na retro-rowerową przejażdżkę, nie mogli się spodziewać, że stworzą nietuzinkową atrakcję.
Dziś nostalgiczne zabawy w stylu retro: bieg narciarski, rajd rowerowy, bal kostiumowy, pląsy na łyżwach, przejazdy koleją, a nawet seanse filmowe, tworzą niezwykły koloryt Gór Izerskich i Karkonoszy.

Profil wysokościowy Rowerowego Rajdu Retro (źródło: Google Earth)

Profil wysokościowy Rowerowego Rajdu Retro (źródło: Google Earth)

W trakcie festynu rodzinnego Świętej Anny w Jizerce retro-rowerzyści, mimo zmęczenia kilkunastokilometrową jazdą, wzięli udział w jeszcze jednej zabawie – drużynowych wyścigach na „letnich nartach”. Retrowcy, niektórzy zaprawieni w Biegach Retro na nartach, wystawili aż dwie! (na sześć się ścigających) osady. Zajęli zaszczytne czwarte i piąte miejsce.

Było radośnie!

Za rok kolejny Rowerowy Rajd Retro. Rozpocznie kolejną dekadę. Może pojedzie w nim znacznie więcej niż tegorocznych dziewiętnaścioro rowerzystów? Wszystkich serdecznie zapraszamy! Wystarczy stara rama z dwoma kołami, ciuchy po przodkach 😉 i spora dawka dobrego humoru…

Arkadiusz Lipin

Rowerowy Rajd Retro – Anenské slavnosti 2015Komentowanie wyłączone.