Towarzystwo Izerskie » » Komety w Górach Izerskich


Komety w Górach Izerskich

15 listopada 2013 w kategorii Konkursy
Kometa C/2013 R1 (Lovejoy)

Kometa C/2013 R1 – Lovejoy (fot. Tomasz Mrozek)

Towarzystwo Izerskie wraz z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają do udziału w KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM!

Rok 2013 jest na półkuli północnej rokiem komet. Wiosną obserwowaliśmy dwie komety, z których jedna była bez problemu widoczna gołym okiem, a druga była jasnym obiektem fotograficznym. Jesień i zima to okres widoczności czterech jasnych komet na półkuli północnej. Jedna z nich, C/2012 S1 (ISON), może okazać się jedną z najjaśniejszych komet obserwowanych w ostatnich latach. Może będzie obiektem widocznym nawet w dzień?

Komety są jednak obiektami nieprzewidywalnymi. Potrafią gwałtownie pojaśnieć, a nieraz nie potrafią spełnić oczekiwań obserwatorów i zamiast spektakularnego obiektu zobaczymy tylko słabą mgiełkę ledwie widoczną w lornetce. Mimo to warto na kometę zapolować, a bardzo dobrym miejscem do tego jest Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN).

Warto spróbować zrobić niezapomniane zdjęcie komety widocznej w pięknej zimowej scenerii Gór Izerskich. Od listopada do stycznia kometa ISON będzie dobrze widoczna nad wschodnim i północnym horyzontem. Oprócz tego w zasięgu aparatu ustawionego na pośredniej czułości i przy kilkunastosekundowej ekspozycji będą widoczne jeszcze komety: C/2013 R1 (Lovejoy), 2P/Encke oraz C/2012 X1 (LINEAR). Zachęcamy do zmierzenia się z tym zadaniem, które będzie dodatkowo utrudnione surowymi warunkami panującymi w Górach Izerskich oraz tym, że dobre warunki do fotografowania będą głównie po północy i nad ranem. Zadanie jest wymagające.

Aby wziąć udział w konkursie fotograficznym wystarczy sfotografować jedną z trzech komet, widocznych nadchodzącej zimy na północnym niebie.

Życzymy twórczej zabawy!

Organizatorami konkursu są Towarzystwo Izerskie oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj również:


Komentowanie wyłączone.