Towarzystwo Izerskie » » Formy dla artystów


Formy dla artystów

20 grudnia 2012 w kategorii Relacje

wstegaPodczas uroczystego otwarcia nowego gmachu Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu 10 grudnia 2012 r., Towarzystwo Izerskie przekazało uczelni zabytkowe formy szklarskieUroczystość odbywała się pod znakiem szklarstwa artystycznego. Przy niezwykle nowoczesnym piecu hutniczym, w uczelnianej, dopiero co uruchomionej, hucie szkła zgromadziło się dziesiątki znamienitych gości. Przecięcia symbolicznej wstęgi – kropli szkła wyciągniętej prosto z pieca – dokonali wspólnie minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz rektor ASP Piotr Kielan.

Po części oficjalnej zgromadzeni rozeszli się po korytarzach i salach nowego gmachu – doprawdy imponującego nowoczesnością i funkcjonalnością.
Poszczególne pracownie i warsztaty, dopiero co zasiedlone przez młodych artystów, zwiedzaliśmy niemal jak galerię. W każdej nie tylko mnóstwo studenckich prac, ale też starszych kolegów i mistrzów. W niektórych mogliśmy nawet podglądać twórczy proces.
Największa uwagę poświęciłem sali, gdzie wystawione były dzieła artystów szklarskich.
Piękne, intrygujące, ciekawe prace, głównie wrocławsko-sudeckiego środowiska szklarskiego budziły ciekawość licznych gości.

 

Dzień otwarty/-cia na ASP zakończył się przemiłym akcentem. Delegacja Towarzystwa Izerskiego, z prezesem Stanisławem Kornafelem na czele przekazała Akademii zabytkowe formy szklarskie ocalone w Szklarskiej Porębie z dawnej Huty Józefiny. Niektóre ponad stuletnie narzędzia, wciąż są sprawne. Solidnie wykonane, po zwykłym oczyszczeniu, będą służyć adeptom szklarskiej sztuki jeszcze przez wiele lat.

W ten sposób historia żyje, a śląska tradycja szklarska z Gór Izerskich będzie kontynuowana w stolicy – Wrocławiu.

Arkadiusz LipinKomentowanie wyłączone.