Towarzystwo Izerskie » » Towarzyska Majówka


Towarzyska Majówka

23 kwietnia 2015 w kategorii Zaproszenia
majowka2015

Izerska Majówka 2015

Na Majówkę Izerską 2015 zaprasza Towarzystwo Izerskie i Przyjaciele. Jak co roku w Górach Izerskich, poza dobrą zabawą w Stacji Turystycznej ORLE, w Chatce Górzystów i BOMBAJU, będziemy także robić coś wielce pożytecznego – SPRZĄTAĆ szlaki po niechlujnych pseudoturystach

Gwoździem rozrywkowo-intelektualnej części programu będzie spotkanie z literaturą, czyli wizyta wydawcy i redaktora książek historyczno-dokumentalnych – A. Zasiecznego i J. Skowrońskiego. Na zachętę kilka zdań o książkach, które ze sobą przywiozą goście i ich autorach…

Znad Nysy do Karkonoskiej Grani – Bogdan Marian Ginter w swojej książce wspomina niespokojny rok 1945, kiedy jako dowódca III batalionu 33 pułku 7 Dywizji Piechoty był (od maja do października) pierwszym polskim komendantem wojskowym Szklarskiej Poręby. Odpowiadał za utrzymanie spokoju w mieście, wspieranie tworzącej się polskiej administracji i milicji, zwalczanie szabrownictwa i różnych form sabotażu, walkę z Werwolfem, pomoc polskim osadnikom i utrzymywanie poprawnych stosunków z ludnością niemiecką.

Ametystowy Batalion (okladka)

Amestystowy Batalion jest już siedemdziesiątą książką Henryka Piecucha. Poświęcił ją 70. rocznicy utworzenia Wojsk Ochrony Pogranicza, w tym Górskiemu Batalionowi tej formacji w Szklarskiej Porębie. Autor wspomina m. in. gry wywiadów, werbowaniu szpiegów i podchodach oficerów WSW oraz KGB/GRU chcących zwerbować go do tajnej służby. H. Piecuch pracował w Szklarskiej Porębie, w osadzie Orle i w Lubaniu. W książce przeczytamy także o poszukiwaniu, z udziałem wojska, poniemieckich skarbów i zwalczaniu szabru, a także o interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w sierpniu 1968 r. Wojskowy przypomina też towarzyszy ze służby – zarówno podwładnych jak i przełożonych. Wspomnienia udokumentowane fotograficznie – m. in. strażnicy w Orlu i jej dowódców.



Komentowanie wyłączone.