Towarzystwo Izerskie » » VII rocznica mostka


VII rocznica mostka

15 lipca 2012 w kategorii Relacje

VII rocznica mostka (2012)W sobotę 14 lipca br. odbyło się kolejne, siódme spotkanie przy mostku na Izerze.

Tradycyjny piknik nad rzeką zaszczycili obecnością starosta Harrachova Eva Zbrojova z mężem, Ing. Petr Prokeš, Dyrektor Železniční společnost Tanvald, o.p.s., Josef Průcha, Zastępca Burmistrza miasta Tanvald oraz posłanka Ewa Wolak (PO), zastępca przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Mirosław Jasiński, honorowy przewodniczący solidarności polsko-czeskiej, Igor Wójcik przedstawiciel Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński i radny ze Szklarskiej Poręby, dr Przemysław Wiater.

Inni radni ze Szklarskiej Poręby nie dotarli na miejsce, być może wystraszeni pogodą, która nie wróżyła idealnej aury. Zapowiadało się nawet na burzę, ale w sumie ledwie pokropiło, co obecnym specjalnie nie przeszkadzało w zabawie. Obecni byli również artyści szklarze z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu z dr Mariuszem Łabińskim, kończący swój kolejny Ekoglass Festiwal.

Oprawę muzyczną zapewniła niezawodna dechova hudba JABLONECANKA z Jablonca nad Nisou. Było ognisko i pyszne jedzenie ufundowane przez gestorów bazy turystycznej – Biathlon, Bombaj i Orle oraz świetne piwo z Harrachova. Przy schronisku Orle odbyło się zakończenie Ekoglass Festiwalu i pokaz technik szklarskich w wykonaniu artystów czeskich i polskich. Zaproszonym gościem był Martin Stefanek z Desnej, u którego odbywa się część zajęć plenerowych.

Szczególną atrakcją w czasie spotkania była okazja zakupu książki Przemysława Wiatera OSADA SZKLARSKA PORĘBA – ORLE W GÓRACH IZERSKICH z osobistą dedykacją autora. Monografia czekała na wydanie długie lata, a jej obszerne fragmenty publikujemy w zakładce MONOGRAFIA (link) Książka jest do kupienia na Orlu.

Spotkanie przy mostku było okazją do ważnych rozmów o przyszłości kolei w Jakuszycach i jej znaczenia dla rozwoju turystyki w regionie. Utrzymanie sprawnych połączeń kolejowych leży w interesie wszystkich po obu stronach granicy. Warto wzorować się na czeskich sąsiadach, którzy wzorowo dbają o kolej żelazną i jej urocze zabytki – parowe ciuchcie.

Filmowa migawka ze spotkania przy mostku.

Na koniec bogatego w wydarzenia dnia odbył się w schronisku Orle krótki wykład Grzegorza Żakowicza, nauczyciela fizyki z wrocławskiego liceum. Wykładowca nawiązał do pracujących właśnie przy piecu szklarzy opowiadając o historii szkła i kolejnych etapach jego wykorzystania przez człowieka. W logicznym ciągu wykładu doszedł zgrabnie od prostych gomółek szklanych do najbardziej wysublimowanego zastosowania szkła, mianowicie do soczewek, a więc do budowy przyrządów astronomicznych. Słuchacze na miejscu ćwiczyli jak doszło do odkrycia, że dwie, odpowiednio ustawione soczewki powodują przybliżanie dalekiego obrazu.Nawiązanie było jak najbardziej na czasie, bowiem już w niedzielę 15. lipca doszło do zakrycia Jowisza przez jasny brzeg Księżyca. Do takiego zjawiska dochodzi, gdy Ziemia, Księżyc i Jowisz ustawiają się w jednej linii. Posiadacze nawet prostych lornetek mieli możliwość zaobserwowania znikania za tarczą Księżyca również czterech najjaśniejszych satelitów Jowisza.Komentowanie wyłączone.