Towarzystwo Izerskie » » Słońce, planety karłowate i WYGASZ


Słońce, planety karłowate i WYGASZ

3 października 2013 w kategorii Projekt WYGASZ, Relacje

Astronomiczny Dzień na OrluW sobotę 28 września 2013 r. na Stogu Izerskim obył się VIII Astronomiczny Dzień w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Drugiego dnia impreza przewędrowała do Stacji Turystycznej ORLE. Po teleskopowych obserwacjach Słońca, uroczyście uruchomiono edukacyjny projekt WYGASZ.
Podczas VIII AD w IPCN na Stogu Izerskim jak zwykle zaproszono wszystkich spragnionych czystego spojrzenia w gwiazdy, do obserwacji przez teleskopy Słońca i innych gwiazd. Wysłuchać można było ciekawych wykładów oraz obejrzeć pokaz multimedialny w wirtualnym planetarium. Na zakończenie grupa ochotników przemaszerowała w nocy do Stacji Turystycznej ORLE przemierzając całą, wydłużoną ścieżkę dydaktyczną MODEL UKŁADU SŁONECZNEGO.

W niedzielę 29 września VIII AD kontynuowany był w Orlu. Ponownie można było zobaczyć Słońce i przez teleskop, a następnie wziąć udział w uroczystej inauguracji projektu edukacyjnego WYGASZ. Wspólne przedsięwzięcie Towarzystwa Izerskiego z Instytutu Astronomicznego Uniw. Wrocławskiego zostanie zrealizowane w ramach konsorcjum UNIZERY.

Przeczytaj także relację z VIII Astronomicznego Dnia w Izerskim Parku Ciemnego Nieba w magazynie „Góry Izerskie”: Z Eris do SłońcaKomentowanie wyłączone.