Towarzystwo Izerskie » » Grzybobranie na Orlu


Grzybobranie na Orlu

6 września 2012 w kategorii Relacje

Już po raz czwarty Partnerstwo Lokalne „Wspólnie dla Szklarskiej Poręby” zorganizowało Międzynarodowe Mistrzostwa Szklarskiej Poręby w Grzybobraniu. Co roku spotykamy się przy Polanie Jakuszyckiej, aby stamtąd wyruszyć w kierunku Orla, gdzie kończyny imprezę rozdaniem nagród i dyplomów oraz ogniskiem.

Zawody mają charakter otwarty. Poza zamiłowaniem do zbierania grzybów ważne jest także poczucie humoru i chęć wspólnej zabawy.  W tym roku mistrzostwa po raz pierwszy odbyły się w niedzielę (2 września), a nie – jak poprzednio – w sobotę. Od godziny 11-tej do 14-tej grzybiarze i grzybiarki, których na starcie stawiło się ponad trzydzieścioro, mieli czas na zbiory i przygotowanie ich do oceny przez przez trzyosobowe jury – Marzenę Czarnecką, Mirosława Karpieja (przewodniczącego) oraz Stanisława Kornafela.

Pierwsze miejsce przyznano państwu Irenie i Marianowi Ulanowskim, za wielki kosz pełen podgrzybków, uszlachetniony kilkoma ładnymi prawdziwkami. W nagrodę otrzymali, podobnie jak inni nagrodzeni uczestnicy,jeszcze jednego grzyba, tym razem ze szkła oraz certyfikat, będący jednocześnie dowodem uznania sprawności w tropieniu grzybów oraz zaliczenia laureatów do „nader szlachetnego grona starych grzybów i purchawek” 🙂 Dodatkowo certyfikaty nadają nagrodzonym uczestnikom śmieszne nazwy  różnych grzybów. W tym roku, przy wybraniu nazw, skorzystano z „Atlasu grzybów leśnych” wyd. przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, W-wa 1974 r. Były więc „babie uszy”(piestrzenica kasztanowata), „bycze jaja” (tęgoskór pospolity), „członka naga” (gąsówka naga) i wiele innych zabawnych nazw.

Specjalne dowody uznania należały się także najmłodszemu uczestnikowi (7 i pół roku), uczestnikowi, który przyniósł najmniejszą ilość grzybów (bo nie liczy się ilość…) oraz uczestnikowi – archeologowi, za kopalny okaz pragrzyba 🙂 A potem było już tylko wspólne zdjęcie, ognisko,pyszna zupa i pieczenie kiełbasek, i umawianie się na przyszły rok…

Organizatorzy Mistrzostw „Partnerstwo Lokalne „Wspólnie dla Szklarskiej Poręby” serdecznie dziękują Państwu Małgorzacie i
Henrykowi Łubkowskiemu, właścicielom „Leśnej Huty”, za przekazanie kolekcji szklanych grzybów na nagrody dla zawodników oraz Towarzystwu Izerskiemu za gościnę i pyszne jedzenie.Komentowanie wyłączone.