Towarzystwo Izerskie » » Bieg Izerski i Bieg Retro


Bieg Izerski i Bieg Retro

4 marca 2012 w kategorii Zapowiedzi

XV BIEG IZERSKI XI BIEG RETRO 10 marca 2012 r. (sobota)

Starty:
– godz. 11:30 – Bieg Retro
– godz. 12:30 – Bieg Izerski

Organizator: Towarzystwo Izerskie
Miejsce: Stacja Turystyczna ORLE
Trasy: w Górach Izerskich
Dystans: Bieg Retro – 3,5 km; Bieg Izerski – 12 km
Opłata startowa: 15 zł

 

 

XV Bieg Izerski (jubileuszowy!) jest amatorskim, towarzyskim spotkaniem narciarzy biegowych o umiarkowanych ambicjach sportowych. Co prawda możliwe jest uzyskanie informacji o miejscu zajętym na miecie, czasie pokonania dystansu itp. ale interesuje to tylko nielicznych uczestników tej imprezy. Największa walka odbywa się o zajęcie ostatniego miejsca (dystans 12 km trzeba wtedy pokonać w ok. 7 godzin…), za co późnym wieczorem w schronisku Orle wręczana jest okolicznościowa, ręcznie, pięknie zdobiona, pamiątkowa flaszka 0,5L ze smakowitą nalewką…

XV Bieg Izerski ma dystans 12 km, nagradzane są (pucharami i nagrodami) 1, 2 i 3 miejsca pań i panów. Nagrody dostają także najmłodszy i najstarszy zawodnik imprezy oraz narciarz najoryginalniej przebrany na te zawody.
W ramach Biegu Izerskiego rozgrywany jest także Bieg Retro. W tym roku po raz dziewiąty. Jest on jednocześnie wpisany w cykl imprez Szklarskiej Poręby odbywających się pod hasłem SKI RETRO FESTIWAL, a promujących narciarstwo w tym mieście w związku z narciarskimi biegowymi mistrzostwami świata w Jakuszycach.

IX Bieg Retro ma dystans 3,5 km. Wystartować może każdy, kto dysponuje sprawnym, zabytkowym sprzętem narciarskim: drewniane narty z wiązaniami rzemiennymi lub kandaharowymi, skórzane buty, bambusowe kije, albo nawet pojedynczy kij – drąg, jak w dawnej technice telemarku. Ważna jest narciarska odzież retro. I tu są nagrody za trzy pierwsze miejsca pań i panów, oraz dla najstarszego, najmłodszego i najoryginalniej ubranego narciarza. W roku 2011 wystartowało aż 72 retro narciarzy!
Imprezę organizuje Towarzystwo Izerskie (współorganizuje ze Szklarską Porębą IX Beg Retro – w ramach Retro Ski Festiwalu 2012).

Regulamin XV Biegu Izerskiego

1. Zapisy do biegu – w schronisku Orle (już przyjmujemy zapisy !)
2. Ostateczny termin zgłoszenia – na godzinę przed startem.
3. Każdy zawodnik uczestniczy w imprezie na własną odpowiedzialność.
4. Do biegu zostaną dopuszczeni wyłącznie zawodnicy w dobrym humorze, nastawieni do innych narciarzy towarzysko…
5. Na trasie mile widziane są plecaki z termosami z herbatą z rumem, oraz z rumem bez herbaty…
6. Impreza ma charakter towarzyski, zabawowo-sportowy, więc bez przesady z tym wyczynem!
7. Krok łyżwowy jest postrzegany jako szpanowanie przed pozostałymi uczestnikami zawodów!
8. Komisja sędziowska pełni wyłącznie rolę komitetu honorowego na starcie i przy wręczaniu nagród.
9. Krytyczne uwagi o organizacji imprezy i ewentualne protesty będą w złym tonie. Zresztą zanim zawodnicy dobiegną do mety, sędziowie nie będą już w pełni dysponowani…
10. Na zwycięzców czekają nagrody.
11. Trzy pierwsze miejsca niekoniecznie są miejscami najlepszymi.
12. Organizator przewiduje dodatkowe nagrody za oryginalne i śmieszne stroje oraz za wdzięk i bezpretensjonalność.

Regulamin IX Biegu Retro

Zapraszamy również narciarzy do startu w zawodach w stylu retro.

Warunki:
1. Sprzęt narciarski zawodnika nie może mieć nic wspólnego z nowoczesnymi technologiami produkcji nart, kijów, butów i wiązań: odpadają kewlarowe kijki, wiązania z włókien węglowych zapinane na pilota, teflonowe ślizgi, laserowe czubki, tytanowe gogle.
2. Za „retro” uznajemy tylko narty drewniane z wiązaniami typu kandahar lub rzemieniowo-paskowymi, kije i buty też mają być z tamtej epoki.
3. Osobna punktacja będzie za strój retro: narciarska moda a’ la Alpinus, Campus, The North Face czyli windstopery, polarki, goretexy i termotexy nie będą sexy…
4. Zawodnicy w wybitnie dopracowanych strojach i ekwipunku muszą się liczyć z koniecznością pozowania do zdjęć na starcie, na trasie i po dotarciu do mety.
5. Wygrywa każdy, kto w czymś takim dobiegnie do mety ;-)))Komentowanie wyłączone.